Głównym bohaterem modnych aranżacji salonowych coraz częściej są matowe, ciemne meble. Salon wyposażony w oryginalną zabudowę bez wątpienia jest efektowny i niesztampowy. Ale czy w parze z walorami estetycznymi idzie również funkcjonalność? Sprawdź!

Matowa czerń – tak czy nie?

Matowe, czarne meble są synonimem klasy. Eleganckie, starannie wykończone komody, regały, szafki RTV i inne elementy wnoszą do salonu odrobinę ekstrawagancji. Czerń jest barwą uniwersalną, która doskonale komponuje się z innymi kolorami, począwszy od złota i srebra, poprzez barwy ziemi, na pastelach kończąc. Ciemne meble będą pięknie prezentowały się zestawione z drewnianym parkietem. Dzięki naturalnym akcentom kompozycja nie będzie chłodna.

Producenci mebli oferują czarne meble z wysokiej jakości materiałów, przede wszystkim płyt MDF pokrytych lakierem albo laminatem. Tego typu powierzchnie są odporne na zarysowania i uszkodzenia. Pod wpływem dotyku nie pozostają na nich nieestetyczne ślady. Utrzymanie ich w czystości nie przysparza żadnych trudności. Z drugiej strony, na czarnych meblach bardzo widoczny jest kurz, pyłki i drobne zabrudzenia, dlatego należy szczególnie dbać o porządek w salonie.

Problematyczne czarne meble – salon o małym metrażu

Chcesz ustawić w małym salonie komplet ciemnych mebli? Lepiej zastanów się dwa razy! Niestety, meble salon o czarnym, a w szczególności matowym wykończeniu nie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Ciemne, matowe powierzchnie pochłaniają światło, co optycznie zmniejsza metraż. Ponadto, tak skomponowana paleta kolorystyczna może przytłoczyć wnętrze, przez co już niewielki salon będzie wydawał się jeszcze mniejszy. W ciasnych, słabo nasłonecznionych salonach znacznie lepiej prezentować się będą lekkie meble w jasnym, pastelowym kolorze.