Miłośników jeździectwa jest w Polsce coraz więcej – jest to zasługą popularyzacji tej dyscypliny oraz rosnącej ilości szkółek jeździeckich. Wielu z pasjonatów pragnie nie tylko podnosić swoje umiejętności w siodle, ale też rozpocząć starty w lokalnych zawodach. Aby było to możliwe konieczna jest brązowa odznaka jeździecka. Czym jest taka odznaka? Jak ją zdobyć?

Czym jest brązowa odznaka jeździecka?

Odznaka jeździecka wprowadzona w 2004 przez Polski Związek Jeździecki ma na celu sprawdzanie umiejętności jazdy konnej, zgodnie z wymaganiami klasycznej sztuki jeździeckiej. Aby zdobyć odznakę (kolejno: brązową, srebrną i złotą) konieczne jest wykazanie się nie tylko podczas wykonywania konkretnych zadań w siodle, ale też znajomość teorii jeździectwa. Brązowa Odznaka Jeździecka pozwala na starty w zawodach regionalnych do klasy L w skokach, starty w zawodach regionalnych do klasy P w ujeżdżaniu. Daje ona również możliwość podejścia do kursu na Instruktora Rekreacji Ruchowej oraz Instruktora Jeździectwa Powszechnego PZJ. Warto dodać, że bez odznaki brązowej możliwe są jedynie starty w konkursach towarzyskich.

Co zrobić, by zdobyć brązową odznakę jeździecką?

Brązowa odznaka jeździecka wymaga udowodnienia od egzaminowanego określonych umiejętności. Kandydat do odznaki musi przejść próbę ujeżdżeniową oraz próbę skokową  (tor przeszkód). Obowiązkowy jest też egzamin teoretyczny oraz sprawdzian z opieki stajennej.

Czy warto starać się o brązową odznakę jeździecką? Zdecydowanie tak – dzięki niej możliwe będzie rozpoczęcie startów w profesjonalnych zawodach. Musimy jednak pamiętać, że aby móc przystąpić do egzaminu na tę odznakę, konieczne jest skończenie 7 lat. Atutem podejścia do egzaminu BOJ jest nie tylko możliwość zdobycia odznaki, ale też komentarze, które egzaminatorzy zamieszczą w formularzach. Wskażą one mocne strony jeźdźca oraz elementy, które wymagać mogą poprawy.