Buty jeździeckie to taki charakterystyczny element. To właśnie po nich można poznać osobę, która zajmuje się jazdą konną. Chociaż, niektóre panie uważają, że niektóre buty do jazdy konnej, również idealnie pasują do codziennych stylizacji.

Ochrona nóg jeźdźca

Buty jeździeckie mają chronić nogi jeźdźca przed wszelkimi obtarciami, jak również zranieniami. Osoby, które już od wielu lat jeżdżą konno na pewno przyznają rację, że wielogodzinne siedzenie w siodle może doprowadzić do otarć pod wpływem kontaktu skóry ze skórzanymi elementami, np. siodłem. Także pot konia może doprowadzić do uszkodzenia naskórka znajdującego się na łydkach. Dlatego koniecznością jest użycie długich oficerek lub sztybletów z czapsami (ochraniaczami). Odpowiednio wyprofilowane podeszwy pomagają utrzymać stabilność w siodle.

Jak dbać o buty jeździeckie?

Dwa główne rodzaje butów, to oficerki jeździeckie i wspomniane już wyżej sztyblety. Różnią się one wielkością. A jak należy o nie dbać? Osoby, które są posiadaczami oficerek, muszą wyposażyć się w prawidła. Są to specjalne wkładki, które chronią obuwie przed zagięciami, czy też przed zniszczeniem. Przy sztybletach, które są niższe, takich prawideł nie trzeba mieć. Chociaż zawodowi jeźdźcy wyposażeni są na ogół w obydwa rodzaje butów – zarówno w oficerki, jak również sztyblety. Jeżeli są one wykonane z naturalnej skóry, np. bydlęcej, cielęcej, należy zapoznać się z warunkami pielęgnacji wyrobów skórzanych. Tak, aby móc w odpowiedni sposób zadbać o buty do jazdy konnej.