Skuteczne promowanie produktów zwiększa ich sprzedaż. Ta prawda znana jest od dawna. Oprócz reklam w mediach firmy stosują wiele innych metod, aby zachęcić klienta do kupna. Dobrym sposobem są produkty POS.

Produkty POS – co to takiego?

Jako produkty POS można zdefiniować wszelkie materiały, które mają na celu zwiększenie sprzedaży i są nośnikami reklam typu BTL (czyli realizowanymi poza mediami). POS to skrót od angielskiego wyrażenia „point of sale”.Do produktów POS zalicza się wszelkie materiały, produkty i meble reklamowe, które są wykorzystywane bezpośrednio w miejscu dokonywania zakupów. Ich celem jest wyróżnienie marki lub produktu i zwrócenie na nią uwagi klienta. W efekcie klienci często nabywają produkt pod wpływem impulsu.

Rodzaje produktów POS

Istnieją dwa podstawowe podziały produktów POS. Pierwszy z nich to podział ze względu na trwałość i materiał wykonania. Tu rozróżnia się produkty miękkie i twarde. Do pierwszych będą należały różnego rodzaju materiały, wykonane z papieru, kartonu i tektury, czyli ulotki, broszury, plakaty czy inne druki.Produkty twarde zrobione są z materiałów dużo trwalszych, np. tworzyw sztucznych, metali czy usztywnionych kartonów. Będą wykorzystywane nawet przez wiele lat. Zalicza się do nich różne stojaki, regały, półki, kosze, standy i wiele innych.Produkty POS można podzielić także ze względu na przeznaczenie. Zwykle wyróżnia się materiały przeznaczone na ladę, półki, podłogę, sufit oraz materiały innego typu (np. naklejki czy lustra). Wykorzystanie produktów POS jest bardzo szerokie. Można je stosować zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz budynków.

Dlaczego warto wybrać tę formę reklamy?

Produkty POS są coraz szerzej wykorzystywane, nie tylko w handlu. Mają sporo zalet, więc są doceniane przez marketingowców i właścicieli firm. Przede wszystkim tego typu reklama występuje w niezwykle wielu formach. Dzięki temu skutecznie przyciąga klienta ,zarówno w sklepach wielkopowierzchniowych, jak i w małym osiedlowym sklepiku. Ponieważ możliwe jest bardzo dobre dopasowanie takiej reklamy do oczekiwań, a jednocześnie bardzo łatwo dociera ona do klienta, więc w efekcie jej skuteczność jest bardzo duża. Pod uwagę należy też wziąć to, że wiele zakupów jest dokonywanych pod wpływem impulsu, a właśnie produkty POS mogą ten impuls zainicjować.Do wad produktów POS można zaliczyć ich małą trwałość oraz często zbytnie nasycenie przestrzeni tymi materiałami. Są też uwagi o zaśmiecaniu miejsc publicznych nadmiarem reklam tego typu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Produkty POS.