Kupno własnego motocykla wiąże się z niemałymi wydatkami. Do regularnych przeglądów, konserwacji, niezbędnych napraw i uzupełniania paliwa doliczyć należy kupno ubezpieczenia. Czy  ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe? Co warto wiedzieć o podstawowej polisie? Sprawdź!

Ubezpieczenie motocykla – obowiązek każdego kierowcy

Chcesz nieco zaoszczędzić i nie ubezpieczać swojego pojazdu? Lepiej zastanów się dwa razy! Takie działanie jest niezgodne z prawem. Według przepisów obowiązujących w Polsce (i na terenie UE) każdy zarejestrowany pojazd (nawet nieużywany) musi być objęty podstawową ochroną w ramach OC.

Sezon motocyklowy trwa kilka miesięcy. Mimo tego, polisa OC musi obowiązywać przez cały rok. Przerwanie ciągłości ochrony ma poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. Za brak OC na motocykl w tym roku zapominalscy kierowcy zapłacą od 200 zł do 1000 zł.

OC – podstawowe ubezpieczenie motocykla

Ubezpieczenie motocykla zapewnia ochronę wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Jeśli z Twojej winy dojdzie do kolizji, nie będziesz musiał płacić poszkodowanemu z własnej kieszeni. Wypłaceniem środków na naprawę pojazdu czy rehabilitację zajmie się Twój ubezpieczyciel. Cena składki za OC nie jest  stała. Na poniesione koszty wpływa wiele czynników: model i marka samochodu, pojemność silnika, przebieg i moc oraz wiek i doświadczenie kierowcy, a nawet miejsce jego zamieszkania. Najmniej za OC zapłacą doświadczeni kierowcy mający na  swoim koncie zniżki za lata bezszkodowej jazdy. Podstawowe ubezpieczenie można poszerzyć o dodatkowe polisy – AC, assistance i NNW.