W ostatnich latach bardzo dużym uznaniem cieszą się czujniki magnetyczne. Wiele różnych czujników można znaleźć na współczesnym rynku, ale czujnik magnetyczny należy do najpopularniejszych.

Czym jest czujnik magnetyczny?

Jest to niezwykle ważny element, który znalazł zastosowanie w instalacjach przemysłowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest on częścią układów sterowania. Wszędzie, gdzie istnieje potrzeba wykrycia obecności pola magnetycznego, przydatne będą czujniki. Należy pamiętać, że zasada działania czujnika magnetycznego jest stosunkowo prosta. Na skutek występowania stałego magnesu może być wytworzone pole magnetyczne. Obecność pola magnetycznego jest wykorzystywana przez czujniki. Czujnik informuje nas, czy pole magnetyczne zanikło, czy może dalej występuje. Na wiele ciekawych sposobów można wykorzystać czujnik magnetyczny. Przykładowo może być to element systemu alarmowego. W porównaniu do tradycyjnych czujników indukcyjnych lub optycznych, czujnik magnetyczny ma zdecydowanie większą dokładność zakresu pomiarowego. Można śmiało powiedzieć, że technologia poszła mocno do przodu i obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej byśmy nawet nie pomyśleli.

Zastosowanie czujników magnetycznych

Czujniki magnetyczne umożliwiają wykrycie śledzonego obiektu, a do tego używane są w ciężkich warunkach środowiskowych. Z tego powodu muszą się cechować dużą odpornością na czynniki zewnętrzne. Montaż czujnika jest raczej prosty, więc nikomu nie powinien sprawić większych problemów. Czujniki pozwalają wykrywać obiekty w miejscach, które są ciężko dostępne. Możliwości czujników magnetycznych są dużo większe, niż czujników indukcyjnych. Przeszkody, takie jak ściany oraz elementy ze stali nierdzewnej i aluminiowe nie stanowią problemu, ponieważ czujnik i tak jest w stanie rozpoznać pole magnetyczne.

Zalety czujników magnetycznych

Czujnik magnetyczny jest również gwarancją uzyskania dużego zasięgu pomiarowego. Liczne zalety czujników magnetycznych sprawiają, że grono zwolenników cały czas się powiększa. Czujniki można kupić w specjalistycznych sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Wybór jest dosyć duży, dlatego raczej każdy powinien znaleźć rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb. Warto się dobrze znać na czujnikach, ponieważ na rynku dostępnych jest kilka typów, które różnią się od siebie nie tylko możliwościami, ale także przeznaczeniem. Czujniki magnetyczne cechują się wysoką dokładnością pomiarową oraz prostotą działania. Montaż czujników powinien być przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów. Trzeba mocno uważać, żeby nie popełnić żadnego błędu podczas mocowania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie czujniki magnetyczne.