Właściwa pielęgnacja naszego samochodu to nie tylko dbanie o jego czystość oraz sprawdzanie płynów eksploatacyjnych – istotne jest również ubezpieczenie samochodu. W Polsce obowiązkowe ubezpieczenie OC dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych: nie tylko samochodów osobowych, ale również motocykli, quadów, ciągników, autobusów. Czy istnieją inne ubezpieczenia, którymi warto objąć nasz samochód?

Ubezpieczenie samochodu – dlaczego jest tak ważne?

Olbrzymia ilość pojazdów na polskich drogach sprawia, że poruszanie się może być czasami kłopotliwe. Ubezpieczenie samochodu daje nam pewien komfort – w razie kolizji czy wypadku pozwoli ono na pokrycie strat. W przypadku ubezpieczenia OC warto wiedzieć, że jest ono obowiązkowe – pozwala ono na pokrycie szkód wyrządzonych przez nas na drodze. Szkody te mogą dotyczyć innych pojazdów, ale również kierowców, rowerzystów czy pieszych. OC wykupimy w większości towarzystw ubezpieczeniowych: musimy być świadomi, że jego cena nie jest stała. Wysokość składki OC wynika z wielu czynników, takich jak nasz wiek, doświadczenie za kierownicą mierzone w latach, wiek i marka naszego samochodu. Wysokość składki OC uzależniona jest również od tego, czy posiadamy dodatkowe zniżki. Corocznie składka OC może być dla nas inna. Ubezpieczenie samochodu tego typu jest ważne rok – po tym czasie konieczne jest wykupienie kolejnej polisy, najlepiej z zachowaniem ich ciągłości. 

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu – co mamy do wyboru?

OC to nie jedyne ubezpieczenie samochodu, jakie możemy wykupić. W Polsce oferowane są dodatkowe ubezpieczenia, które pozwolą na zwiększenie naszego komfortu podczas podróży. AC to ubezpieczenie dotyczące napraw samochodu oraz odzyskania części jego wartości po kradzieży czy jego całkowitej szkodzie. Assistance to ubezpieczenie istotne podczas podróży: pozwoli ono na uzyskanie pomocy drogowej, odholowanie samochodu do warsztatu, zapewnienie noclegu czy zastępczego samochodu.