Na stoku przydać mogą się nie tylko narty, porządne buty i kijki, ale również wiele dodatkowych akcesoriów narciarskich. Mowa tutaj przede wszystkim o kasku, goglach, specjalnych wiązaniach i ciepłej odzieży sportowej. Niniejszy artykuł to dobry wybór dla początkujących narciarzy, którzy chcą się odpowiednio przygotować do swojej pierwszej przygody na stoku.

Niezawodne wiązania narciarskie

Jednym z najtrudniejszych zadań jest oczywiście wybranie wiązań narciarskich. Na półkach sklepowych dostępne są nie tylko wiązania biegowe i zjazdowe, ale również wiązania touringowe i specjalne wiązania do skoków narciarskich. Osoby, które nie wiedzą jakie modele wybrać, mogą zawsze skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy.

Dla osób początkujących najlepszym wyborem są zwykłe wiązania biegowe. Idealnie sprawdzą się one przede wszystkim przy sportowych i typowo turystycznych biegach narciarskich. Najłatwiejsze w użytkowaniu są wiązania z automatycznym mechanizmem wpinania buta – SNS (ang. Salomon Nordic System). Drugim rozwiązaniem są specjalne wiązania zamontowane na dwóch prowadnicach – NNN (ang. New Nordic Norm). Największym atutem tych modeli jest nieskomplikowany montaż.

Sprawdzone gogle narciarskie

Gogle obok kasku to podstawowe akcesoria narciarskie, które nie tylko poprawiają komfort jazdy, ale co najważniejsze znacząco zwiększają bezpieczeństwo. Dla dzieci i młodzieży najlepszym wyborem są gogle Small Fit.

Gogle narciarskie spełniać będą swoje podstawowe zadania tylko wtedy, gdy posiadać będą porządne filtry ochronne UV. Gogle i okulary narciarskie skutecznie chronią nie tylko przed promieniami UV-A i UV-B, ale również przed światłem niebieskim.

Przy zakupach gogli należy zwrócić uwagę na odporność szybek na pęknięcie, czy też na pole widzenia. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ogromną rolę odgrywa również wentylacja. Specjalne otwory wentylacyjne przeciwdziałają parowaniu. Gogle muszą być oczywiści kompatybilne z kaskiem.

Akcesoria narciarskie warte polecenia

Producenci oferują bardzo wiele akcesoriów narciarskich z którymi warto się zapoznać. W dobrych sklepach znaleźć można między innymi specjalne pokrowce i rzepy na narty, dzięki którym nie ma tak dużego problemu z ich transportem.

Przydać mogą się również porządne smary do nart i specjalne preparaty do ich czyszczenia. Osoby początkujące powinny rozważyć dokupienie ochraniaczy narciarskich. Rekordy sprzedaży biją tzw. żółwie, czyli popularne ochraniacze na kręgosłup. Do wyboru są również ochraniacze na przedramię, łokcie i golenie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie akcesoria narciarskie.