Z Chin przywędrowała do Europy piękna tradycja – hodowanie drzew bonsai w doniczkach, które systematycznie przycinane, przyjmują różnorodne kształty i w ten sposób cieszą nasze oczy. Czy ich pielęgnowanie jest trudne? Ile pieniędzy trzeba wydać na zakup tego rodzaju rośliny i gdzie ją kupić? O tym wszystkim poniżej.

Bonsai i Chiny, ale czy aby na pewno?

Drzewka bonsai, mimo że „narodziły” się w cesarstwie chińskim, swoją popularność zawdzięczają Japończykom. Gdyby kogokolwiek zapytać dzisiaj, z jakim krajem wiąże pochodzenie tych pięknych drzewek, z pewnością wskazałby kraj kwitnącej wiśni. Tradycja przycinania roślin doniczkowych stała się popularna w Europie w wieku. Obecnie wiele osób uznaje posiadanie drzewka bonsai, jako duże wyzwanie.

Charakterystyczne drzewka w doniczkach stały się kontynuacją niezwykłej sztuki miniaturyzowania otaczającego człowieka krajobrazu. W słoiku umieszczano małe kamienie, wsypywano ziemię, sadzono miniaturowe roślinki. Drzewo bonsai stało się symbolem naturalnej wielkości drzewa, które w wielu kulturach oznacza po prostu życie.

Bonsai i czynności pielęgnacyjne

Jak dbać o zielony atrybut azjatyckiej kultury? Mogłoby się wydawać, że pielęgnacja drzewka bonsai jest trudna, ale wystarczy trochę wiedzy, chęci i cierpliwości, aby karłowate drzewo rosło wprost na naszych oczach. Panują tu dwie zasady: dostarczanie korzeniom odpowiedniej ilości wody oraz systematyczne przycinanie gałązek. Co ciekawe, zbyt duża dawka wody może spowodować gnicie korzeni.

Regularne podcinanie gałązek jest niezmiernie ważne. Czynność ta nie tylko nadaje roślinie kształt, ale również wpływa na jej prawidłowy wzrost. Świetnie sprawdzają się tutaj specjalne kleszcze lub profesjonalne nożyczki do bonsai, które można kupić w sklepie ogrodniczym. Warto pamiętać, że drzewko nie wymaga zbyt częstego przesadzania i zmiany ziemi.

Jak kształtują się bonsai ceny?

Oczywiście najtańsze drzewko można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Bonsai ceny nie są wysokie, gdy mamy do czynienia z egzemplarzem z niższej półki (co wcale nie oznacza, że nie prezentuje się dobrze).

Na koszt drzewka wpływa również grubość korzenia (im większa jego średnica, tym wyższa cena) oraz doniczka, w której zostało zasadzone. Zabytkowa płaska misa może być bowiem nie lada gratką dla kolekcjonerów!

Cena bonsai może sięgać nawet milionów złotych, ale tylko wtedy, gdy mówimy o nietuzinkowych egzemplarzach, których pielęgnacja i przygotowanie zajmuje kilkanaście lat.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai ceny.